Elektrikli Araçlar için Kablosuz Şarj Sistemi

Akıllı şehirler, otonom araçlar her geçen gün hayatımıza daha fazla dahil oluyor...

Elektrikli ve Hibrit elektrikli araçların kablosuz şarj olabilme teknolojisi 2017 yılından itibaren piyasada görülmeye başlandı. Witricity firması elektrikli araçların kablosuz sarj teknolojisinin gelişmesinde öncülük yaparakbu alanda önemli bir başarıya imza atmıştır.

Firma, elektrikli araçların farklı alanlarda kablo yardımı ile şarj edilebilme sorununa kablosuz şarj teknolojisini geliştirmesiyle birlikte  yaşanan sıkıntıları önemli ölçüde çözüm getirmeyi başarmıştır.

Akıllı Şehir & Otonom Araçlar Popülerleşiyor:

Son yıllarda Akıllı şehirler, otonom araçlar gibi konuların popülerlik kazanması bu alandaki çalışmaların hızlanmasına neden olmuştur. Özellikle elektrikli araçların evlerin garajlarında veya belirli otoparklarda şarj edilmesi konusu büyük sıkıntılara yol açmış, bu tür araçları kullanan araç sahipleri her seferinde şarj için uygun priz bulup, prize takmak konusunda ciddi sıkıntılar yaşamıştır.  Bu teknoloji sayesinde Avmlerde, havaalanlarında, otopark alanlarında hatta evlerde prize takılmasına gerek kalmadan elektrikli araçların şarj edilmesi bu tür sıkıntıların aşılmasına neden olmuştur.

Witricity firması dünyanın birçok araç üreten firması ile birlikte çalışarak bu teknolojinin yaygınlaştırılması konusunda işbirliği yapmaktadır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı bu sistemin daha yaygın kullanılmasına yönelik gerekli tüm testlerin yapılmasında öncülük etmiştir.

Kablosuz Şarj Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Kurulumu son derece basit olan kablosuz şarj belirlenen bölgelerde asfalt veya zemin kazılarak şarj bobini monte ediliyor. Diğer şarj kiti ise araca monte ediliyor. Böylelikle elektrikli araç sahibi aracını sarj bobinin üstüne gelecek şekilde park ettiğinde araç otomatik olarak şarj ünitesini algılayarak  şarj etmeye başlıyor. Şarj bobini ve araç birbirinden 20 cm uzakta dururken bile bobin, 400 watt’tan 3.6 kwatt’a kadar araç için enerji üretebiliyor.

Kaynak 1 Kaynak 2

Size Nasıl Katkı Sağlayabiliriz?

Bizimle İletişime Geçin Tüm Projelerimizi İnceleyin

Posted in: